Pet İmalatı

Plastik ürünleri birinci füzyonlu yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) hammadde ve pet preform malzemelerden şişirme kalıbı ile üretilir. Hijyen kurallarına ve gıda maddeleri yönetmeliklerine tümüyle uygun özelliklere sahiptir. Üretim aşamalarının tümü fabrikamızda gerçekleştirilmektedir. Böylece müşterilerimize daha hızlı ve daha ekonomik bir hizmet anlayışı ile ulaşmaktayız. Üstelik müşteriye özel ürünlerin tasarım ve kalıp çalışmaları firmamız tarafından yapılarak, üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Kalite Kontol Hizmetimiz;

Ürettiğimiz bütün PET Preformlar ve kavanozlar Avrupa standartlarına ve direk ürün temasına uygundur.

Kalite, bir şirketin bütün aktivitelerinin son ürünüdür. Bir şirketin tek hedefi müşterilerini sürekli memnun tutmak ve gelecekteki isteklerini sürekli yerine getirebilmektedir. Şirketimizin en büyük amacı en iyi kaliteyi yakalamaktır ve üretimin her anında en iyi kaliteyi yakalamak için bütün ürünlerimiz çok titiz bir şekilde filtre edilir ve en ufak bir hata bile kırılıp tekrar hammadde haline getirilmek üzere fire olarak ayrılır.

ISO 9001 PET Üretim belgelerine sahip Şensan Plastik olarak kalite kontrol sistemimiz günden güne gelişmekte ve vardiya sonunda değil, üretilen her üründe kalite kontrolü yapılır. Çalışanlar gün sonunda verdikleri raporlarında kaç tane fire verdiklerini, makinanın ne gibi sorunlar yaşattığını bildirir ve buna göre önlemler alınır.

 

PET Preform, bir PET Kavanoz veya şişenin şişmeden önceki halidir. Öncelikle PET Granül hammadde özel PET kurutma makinelerinde %0.001 nem oranına kadar kurutulduktan sonra silolardan PET enjeksiyon makinesinin ocağına aktarılır, burada 285°C sıcaklığa kadar ısıtılıp eritildikten sonra son teknoloji enjeksiyon makineleri ile tamamen bilgisayar kontrollü olarak aktif su soğutmalı enjeksiyon kalıplarına enjekte edilir. Kalıpların hassasiyeti 5 mikrondur. Buradan tamamen el değmeden robot teknolojisiyle preformlar kalıptan çıkarılır ve soğumaya alınır. Son teknoloji enjeksiyon makinaları en verimli enjeksiyon ayarlarını yapmamıza, mümkün olan en kısa çevrim süresinde baskıyı yapmamıza ve polimer moleküllerini en küçük seviyesinde tutarak I.V kaybı ve acetaldehyde üretiminin minimumda kalmasını sağlar. Üretilen preformlar özel fabrika içi taşıma treylerlarına dizilerek tam otomatik şişirme makinalarına götürülür veya müşteriye satılıyorsa özel octabin'lere yerleştirilir.

 


PET Şişelerimiz tam otomatik son teknoloji tam otomatik makinelerde şişirilir. Bu makinalar tamamen otomatik, yüksek kalite ve çok hızlı kalıp değiştirme özelliğine sahiptirler. Preformlar bu makinelerde infrared fırınlarda bölgesel olarak ısıtıldıktan sonra aktif su soğutmalı şişirme kalıbına girerler ve 40 bar yüksek basınçlı hava ile şişirilirler. Tecrübelerimiz ve Ar-Ge'miz sayesinde ambalaj formuna en uygun preform ısılarını belirleyip, üründen beklenen mukavemeti sağlayacak şekilde, gramajı ambalaj boyunca uygun şekilde dağıtarak mükemmel kalitede PET Kavanozu elde edebiliyoruz. Üretilen kavanozlar konveyörler ile kontrolörlerin önünden geçerek kalite kontrolünden geçtikten sonra paketleme görevlileri tarafından müşterinin isteğine göre kapak takılıp LDPE poşetlere veya kapaksız olarak paletlere yerleştirilir. Diğer paketleme alternatifleri müşterinin isteğine göre gerçekleştirilebilir.

 


Yukarı